Chvilku strpení, stránka se načítá

Volejte ve všední dny od 10 do 15 hodin na telefon +420 607 332 332.

Od roku 2011 v České republice výrazně podražili poplatky vybírané státem za registraci nových firem, rádoby registrace firmy za 1 Kč od roku 2014 je pouze klam na české voliče, protože jde pouze o základní kapitál firmy s.r.o. a ostatní poplatky zůstávají stále nesmyslně vysoké.

V současnosti český stát vybírá za registraci každé nové firmy nejméně 12500 Kč, z toho přímý poplatek živnostenskému úřadu činí 1000 Kč a poplatek rejstříkovému soudu 6000 Kč. Ostatní poplatky jsou nepřímé a vybírají je notáři a jiné úřady. Celkově ale podnikatel za registraci firmy musí státu zaplatit asi 12500 Kč.

A za oznámení jakékoli změny soudy namísto 1000 Kč vybírají 2000 Kč (např. za oznámení změny adresy sídla firmy, změny bydliště jednatele, změny příjmení jednatelky po svatbě atd.); za ohlášení každé změny tak podnikatelé zaplatí dvojnásobek současné částky.

Protože v České republice jsou firmy registrovány soudem (nikoli vládním úřadem, jak je tomu ve Velké Británii), jsou za registrace vybírány soudní poplatky. Vláda počítá, že zvýšení soudních poplatků jí přinese více peněžních prostředků do státního rozpočtu (soudní poplatky nejsou v Česku příjmem soudů, ale vlády).

Finanční nároky na založení a rozjezd podnikání jsou již nyní v České republice, při porovnání se světem, vysoké. Zvýšení soudních poplatků spojených se zahájením podnikání tuto finanční náročnost pro Čechy ještě zvýšilo. Naopak alternativa k českým s.r.o. v podobě společnosti LTD založené v Anglii je finančně zajímavější.

Jak je to s poplatky ve Velké Británii?

Britský obchodní rejstřík vybírá za registraci nových firem pouhých 15 liber (cca. 500 Kč).

Za oznámení změn nevybírá žádné poplatky!

Česká vláda je drahá, ale chová se neefektivně

Zajímavé je, že ačkoli český stát vybírá od podnikatelů za registraci nových firem takto vysoké poplatky, trvá doba založení firmy v České republice nejméně měsíc. Ve Velké Británii, která od podnikatelů vybírá jen 15 liber, trvá založení firmy 2-8 hodin.

Také vyřízení každé změny při ohlášení podnikatelem (např. nahlášení změny adresy sídla firmy) trvá v České republice neúměrně dlouho (obvykle 1 měsíc), přičemž soud vybírá poplatek 2000 Kč. Britský obchodní rejstřík žádné poplatky za změny nevybírá a změny provádí okamžitě (např. změnu adresy sídla firmy provede do 10 minut po ohlášení).

Srovnejte poplatky vybírané státem ve Velké Británii a České republice:

Anglie UK Ltd

Česko Česká s.r.o.

Registrace nové firmy

 

£15 (cca. 500 Kč) 1000 Kč (živnostenský úřad) + 6000 Kč (soud), celkem 13500 Kč (po zahrnutí všech poplatků)
Oznámení každé změny

 

poplatky nevybírá 2000 Kč (soud)
Doba vyřízení registrace firmy

 

3-5 hodin asi 1 měsíc
Doba vyřízení změny

 

okamžitě asi 1 měsíc

 

×