Chvilku strpení, stránka se načítá

Volejte ve všední dny od 10 do 15 hodin na telefon +420 607 332 332.

DSC00869Nejrozšířenějším typem společností ve světě je společnost s ručením omezeným. Výše základního kapitálu, nákladů spojených se založením a dalším provozem firmy nebo délka zápisu do obchodního rejstříku se v jednotlivých zemích výrazně liší.

V České republice je založení s.r.o. náročnější a dražší, než např. ve Velké Británii, v USA, Kanadě či Austrálii.

 

Základní kapitál

Základní kapitál není třeba ve Velké Británii skládat v České republice se ze zákona musí složit nejméně 1 Kč.

Nízké náklady na založení firmy

Nulové náklady na založení firmy jsou v Dánsku a ve Spojených státech. Nízké startovní náklady (kolky, poplatky, povolení apod.) jsou ve Velké Británii (pouhých £15), Finsku, Francii, Irsku, Kanadě a Novém Zélandu.

V České republice náklady na založení firmy patří k nejvyšším, za kolky, vládní poplatky a povolení zaplatí podnikatel ještě před startem podnikání nejméně 12 500 Kč.

Délka založení firmy

Pouze jeden den trvá založení firmy ve Velké Británii, ze zákona na to mají dva pracovní dny, ale takto to trvá pouze zřídka kdy a tak ani nenabízíme možnost příplatku za založení firmy ve stejný den, kterou Companies House nabízí – je to opravdu naprosto zbytečná ztráta peněz.

V České republice trvá založení firmy obvykle 40 dní, ale doba se může protáhnout i na několik měsíců a to i přes to, že obchodní rejstřík má ze zákona na zápis 5 prac. dnů.

Administrativa v průběhu podnikání

Rychlost jednotlivých potřebných administrativních úkonů nařízených státem je pro efektivitu podnikání nesmírně důležitá. Pokud administrativa zabírá podnikatelům mnoho času, nejenže brzdí rozvoj firmy, ale především prodražuje podnikání a nutí zvyšovat ceny pro koncové zákazníky. Průhledná, jasná a jednoduchá administrativní pravidla jsou důležitým předpokladem zdravého ekonomického prostředí. Jestliže stát neutváří legislativní podmínky pro zrychlování nebo ještě lépe odstraňování nutných úkonů, brzdí ekonomický rozvoj.

Ve Velké Británii úřady vyřizují požadavky firem obratem a zvládnou se vyřešit během jednoho dne, nejdéle do několika dnů. Obvykle není třeba vyplňovat žádné formuláře a pokud ano, jsou velice jednoduché (většina formulářů má pouze 1 stránku a obsahuje jen několik kolonek), podpisy není třeba nikdy úředně ověřovat a většinu požadavků je možné řešit telefonicky, e-mailem nebo poštou. V žádném případě se na britské úřady nikdy osobně nechodí! Státní správa je službou pro občany, kteří si tento servis předplácí daněmi.

V České republice je styk s úřady stále depresivním zážitkem, protože provedení změn trvá několik dní až týdnů, je třeba vždy vyplňovat mnoho formulářů a jiných papírů, běhat z jednoho úřadu do druhého úřadu pro razítko jiného úředníka, na žádostech musí být úředně ověřené podpisy, v případě cizích dokumentů úřady vyžadují výhradně soudně ověřený překlad (i když pak překlad nikdo nebude číst, ale v šanonu „musí“ být), dopisy se zasílají výlučně do vlastních rukou, i když je úředník upozorněn, že občan pobývá v zahraničí a nemůže dopis do vlastních rukou přijmout. Česká státní správa se mentálně stále nachází v 19. století. Všechno je nutné vyřešit pouze osobně s konkrétním úředníkem a jen v úředních hodinách v pondělí a ve středu (!), telefony úředníci často neberou, nebo sluchátko zvednou a ihned položí. Občané slouží státní správě a ještě jí musí platit daně.

×