Proč podnikat raději ze Spojeného království než z České republiky?

1. Jde o přístup státu k občanům

Ve Spojeném království platí přirozenoprávní pohled na svět, stát předpokládá, že občané jsou poctiví, a trestá pouze nepoctivce.
Státní správa ke všem přistupuje stejně a k podnikatelům se staví vstřícně.
Úředníci jsou zaměstnanci svých občanů a slouží jim.
Pro podnikání je britské právo naprosto ideální.

České republice naopak panuje pozitivistickoprávní náhled na svět, stát předpokládá, že občané jsou nepoctiví a trestá preventivně všechny rigidními zákony a státní byrokracií vycházející z rakousko-uherských a komunistických kořenů. Státní správa s podnikateli jedná jako s lidmi, kteří nemají žádná práva, ale jen povinnosti. Stát na všechno stanovuje šibeniční lhůty a při jejich nesplnění ukládá drastické pokuty.
Češi slouží svým úředníkům. České právo se pro podnikání absolutně nehodí a podnikat v České republice se nevyplácí.

2. Britská firemní tradice od 19. století

Spojené království používá systém registrace firem od roku 1844. Současná pravidla jsou upravena zákonem o obchodních společnostech z roku 1985, který byl novelizován v letech 1989 a 2006.
Obchodní rejstřík Anglie a Walesu eviduje 2,1 miliónu firem, které jsou zakládány podle anglického práva. Každý měsíc je nově založeno asi 30 tisíc firem.

Díky jednoduchému a rychlému procesu vzniku firmy je Británie celosvětově nejpopulárnější zemí, ve které cizinci zakládají firmy. Naše firma pro vás jako jediná připravila software napojený přímo na Companies House v českém jazyce. Firmu v UK si tak můžete registrovat během několika minut on-line a nemusíte ani umět anglicky.

26 zemí, ze kterých nejčastěji pocházejí ředitelé britských firem:

(v pořadí dle občanství ředitele)

  1. Spojené království (v pořadí: Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko)
  2. USA
  3. Irsko
  4. Německo
  5. Francie
  6. Itálie
  7. Španělsko
  8. Portugalsko
  9. Nizozemsko
  10. Polsko
  11. Belgie
  12. Norsko
  13. Švédsko
  14. Dánsko
  15. Austrálie
  16. Nový Zéland
  17. Kanada
  18. Jihoafrická republika
  19. Rakousko
  20. Chorvatsko
  21. Kypr
  22. Česká republika
  23. Estonsko
  24. Řecko
  25. Maďarsko
  26. Litva

Z pořadí je zřejmé, že Češi využívají britské Limited pro podnikání v menší míře než např. Němci, Francouzi nebo Poláci a zbytečně přicházejí o výhody, které podnikání prostřednictvím UK firmy přináší.

3. Na obzoru žádné změny k lepšímu

Zde najdete výčet činností, které jsou nezbytné ke startu podnikání v ČR: Založit firmu ve stejný den opravdu lze, ale hodně se u toho zadýcháte a pokud to opravdu zvládnete, je to výkon hodný nominace na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Vše začne notářským zápisem, s ním musíte jít na živnostenský úřad a hodně je prosit, aby vám vydali ŽL ve stejný den (notářský zápis je tedy potřeba zařídit ideálně brzy ráno). Během čekání na to, než vám připraví notářský zápis, musíte složit základní kapitál v bance, i kdyby šlo jen o pouhou 1 korunu (na to vám musí dát banka potvrzení). A když se vám obojí podaří stihnout během jednoho dne, musíte hodně prosit notáře, aby vás ještě ve stejný den znovu přijal a vše zapsal. Také je potřeba mít potvrzení správce vkladu, který nemusí být notář ochoten pro vás sepsat. V horším případě si to tedy musíte při tom běhání po úřadech stihnout někde vytisknout. Ale věřím, že většina notářů to vytiskne za vás a nechá vás to jen podepsat.

4. Studujete? Chcete začít podnikat?

Pokud je vám 16 a víc a teprve se chystáte zahájit podnikání, je třeba vzít v úvahu právě budoucnost a odhadnout legislativní vývoj v příštích letech. Není dobrý nápad zakládat neefektivní a nemotorné „eseróčko“, se kterým asi díru do světa neuděláte – chybí dobrá reputace a serióznost. Poohlédněte se raději po jiné, moderní a flexibilní formě podnikání. Hledejte „skořápku“, která vám umožní efektivně podnikat, neohlížet se na pomalé úředníky a zastaralé zákony a umožní vám soustředit se pouze na své podnikání.

Je pravděpodobné, že legislativa se bude v Česku ještě bouřlivě vyvíjet, každé 4 roky se změnou vlády. Nemá smysl drásat si nervy a bezmocně sledovat, jak každou chvíli mění politici pravidla a podnikatel musí tyto změny draze a složitě aplikovat. Ve Velké Británii se zákony vyvíjejí kontinuálně po staletí. Současný zákon o společnostech platí od roku 1985 a je natolik promyšlený, že doznal jen několik kosmetických změn podle aktuálního vývoje (např. první verze zákona ještě nemohla počítat s internetem).

Dále si všimněte, jak často se v České republice mění daňové zákony (každý měsíc zaznamenáváme několik změn). S takovým chaotickým přístupem české vlády se nedá zodpovědně plánovat budoucnost firmy. V Británii se daňové zákony mění jen výjimečně.

Správným rozhodnutím na počátku podnikání můžete zajistit budoucnost své firmy již nyní. Je známá věc, že čím delší historii může firma prokázat, tím je pro obchodní partnery důvěryhodnější. I podnikání totiž potřebuje dozrát.

Vysoké daně a odvody, nulová vymahatelnost práva a zákony, které straní kovbojům. Česká republika není a nikdy nebyla právní stát. Jde jen o to, jak rychle to člověk pochopí. Z těchto důvodů bohužel není Česká republika dobrou základnou pro větší byznys. Zdaleka nejhorší je ale skutečnost, že celý stav má velmi prudce zhoršující se trend (nefunkční exekutiva, rozkrádání za bílého dne). Lépe v ČR nebude ani náhodou. Jak s touto informací naloží každý z nás, je na nás.

Nevýhody podnikání pod značkou s.r.o.:

  1. i přes rozšíření Evropské unie stále panující nedůvěra k východní Evropě, do které je řazena i Česká republika,
  2. nepovedený zákon o obchodních korporacích mentálně navazující na dávné doby komunismu,
  3. lze předpokládat časté změny pravidel, české právo ještě není „usedlé“.

Je podnikání prostřednictvím britské firmy výhodnější?

Jednoznačná odpověď zní: ANO!

Již tisíce podnikatelů pochopilo, že nemá smysl další desítky let čekat na potřebné legislativní změny a reformu státní správy v České republice, která se stále odsouvá. Z dostupných statistik víme, že do Spojeného království přesunulo své sídlo již 1500 existujících českých „eseróček“ a „akciovek“. Avšak počet Čechů, kteří dosud v České republice žádnou firmu nevlastnili a založili firmu rovnou ve Spojeném království, nelze zjistit a může dosahovat několika tisíc.

Závěr

Britská legislativa je zaměřena na podporu podnikání. Britské zákony stanoví jen velmi málo základních povinností, které společnosti musí dodržovat.

Česká legislativa je od počátku 90. let 20. století zaměřena na potírání podnikání. Po dvaceti letech od převratu v roce 1989 má Česká republika právní předpisy v mnohem horším stavu, než je měla na konci roku 1989. Stávající chaos je důsledek poslanecké amatérské tvořivosti, naopak záměrně vytvořené díry v zákonech nahrávají nepoctivým podnikavcům. Mnoho lidí v ČR buď raději nepodniká, anebo podniká v šedé ekonomice, tzv. „načerno“, protože je to jednodušší. Důvodem je v prvé řadě nadměrná byrokracie spojená i s naprosto jednoduchými podnikatelskými činnostmi, jako jsou například jednoduchá tradiční řemesla. Důchodce, zkušený a poctivý řemeslník ze staré školy, který např. umí opravovat obuv nebo zasklívat okna, by možná rád svoji práci dělal dál a přilepšoval si k důchodu. Odrazuje ho ale povinnost vést složité účetnictví, každý měsíc vypočítávat velice komplikovaně různé typy daní, vyplňovat mnoho nesmyslných formulářů, pravidelně běhat po několika úřadech a neustále něco úředníkům vysvětlovat, doplňovat nebo žádat o povolení. Přičemž byrokratické povinnosti každoročně narůstají navzdory slibům politiků, že byrokracii sníží. A tak raději lidé podnikají načerno. Není-li důchodce, pracuje také načerno a přilepšuje si sociálními dávkami.
Úplným paradoxem pak je omezování lidí, kteří jsou zadlužení, anebo mají záznam v rejstříku trestů. Chtějí-li vydělat peníze na splacení vlastních dluhů, anebo začít nový život, Česká republika jim povolení k podnikání nevydá.