Výhody britské firmy Ltd oproti české firmě s.r.o.

Spojné království

= malá regulace, málo byrokracie a málo administrativních povinností 

Česká republika

= vysoká státní regulace, vysoká byrokracie, mnoho administrativních povinností

Spojné království

Česká republika

Založení firmy:

Způsob založení firmy

Na dálku, bez osobní přítomnosti (po internetu).

Pouze prostřednictvím notáře.

Rychlost založení firmy

Firma bude založena do 1 pracovního dne, převážně jen do několika hodin.

Firma bude založena nejdříve za měsíc pomocí soudu, nebo za týden pomocí přímého zápisu notáře – když stihnete oběhat všechny další úřady, které k zápisu u notáře potřebujete.

Nutnost složit vklad před založením firmy

Ne.

Ano, 1 Kč – největším zlem je to, že vám na to banka musí dát potvrzení.

Minimální základní kapitál

1 libra (může být i nesplacená).

1 Kč.

Nutnost výpisu z rejstříku trestů pro jednatele

Ne.

Ano.

Nutnost výpisu z katastru nemovitostí pro potvrzení sídla

Ne.

Ano.

Obchodní rejstřík:

Změny v obchodním rejstříku

Změny probíhají obratem pouhým vyplněním a odkliknutím formuláře v on-line aplikaci Obchodního rejstříku.

Všechny změny trvají minimálně týdny a pouze prostřednictvím notáře (notářského zápisu), nebo odesláním formuláře s úředně ověřeným podpisem na soud. Případnou chybu se dozvíte až, když soud žádost zamítne. Formuláře lze připravit elektronicky, ale reálnou chybu zjistit nedokážou. 🙁

Anonymita majitele v rejstříku

Částečně, po rozkliknutí dokumentů se lze dočíst pouze jméno a příjmení nebo jméno firmy, to však již nemusí být platné. Změna akcionářů je hlášena na obchodní rejstřík pouze 1x ročně (pokud neprovedete dobrovolné předčasné hlášení Annual Return), všichni koneční vlastníci s účastí nad 25 % jsou však hlášeni veřejně jako PSC. Jako akcionáře i PSC lze použít Nominee, nebo vám můžeme zřídit firmu v USA (kde není vidět ani ředitel ani akcionář) a tam už musí být akcionář i PSC v UK firmě.

Ne. Jméno, příjmení za svobodna, rodinný stav, adresa bydliště, rodné číslo a obchodní podíl jsou veřejně dostupné informace (za celou historii firmy).

Provoz firmy:

Převod podílů na jiné osoby

Majitelé drží akcie na jméno, které jsou snadno a bez čekání převoditelné (není třeba žádnému úřadu převody akcií oznamovat).

Společníci drží obchodní podíly, které jsou komplikovaně převoditelné (jen prostřednictvím notáře, změnu je nutné oznámit obchodnímu rejstříku, změna trvá týdny).

Maximální počet firem s 1 společníkem

Bez omezení.

Bez omezení.

Může firma s jediným společníkem založit jinou firmu?

Ano.

Ano.

Může být jednatelem právnická osoba?

Ano, jako druhý a každý další.

Ano, jen potřebuje fyzickou osobu (FO) jako zástupce – FO je uvedena veřejně v OR.

Povolené obory podnikání

Britská Limited může podnikat v čemkoli bez omezení (s výjimkou několika licencovaných činností, např. účetnictví, bankovnictví atp.).

Pouze činnosti povolené živnostenským úřadem. Chce-li firma rozšířit podnikání, musí projít komplikovanou přeregistrací u notáře, na živnostenském úřadu a musí to být změněno v obchodním rejstříku (nutno dokládat kvalifikaci).

Zrušení firmy

Jen 3 měsíce.

Měsíce až roky.

Legislativa:

Státní zásahy

Stát zasahuje do řízení firem minimálně.

Stát zasahuje do řízení firem příliš a často, snižuje tím efektivitu podnikání.

Daně:

Nutná registrace na finančním úřadě i neaktivních (nepodnikajících) firem

Ano, pouze nahlášení spící firmy.

Ano.

Podání daňového přiznání z příjmů

Do 9 měsíců po skončení účetního roku firmy.

Do 3 měsíců po skončení kalendářního roku (nebo musí daňový poradce za poplatek prodloužit tuto dobu o 2 měsíce).

Odvod daně z příjmů

Do 9 měsíců po skončení roku.

Do 3 měsíců po skončení roku.

Povinná registrace k DPH (VAT)

Po dosažení obratu £ 85000 (cca 2 486 000 Kč).

Po dosažení obratu 1 mil. Kč.

Odvody DPH

Firmy odvádí DPH státu až ze zaplacené faktury.

Firmy musí odvést DPH státu ze své kapsy (i když zákazník fakturu nezaplatí).

Další výhody britské Limited

  • Před ani po založení firmy není třeba osobně chodit na žádný úřad, všechny úkony se vyřizují on-line přes webové rozhraní obchodního rejstříku a finančního úřadu, případně poštou (na papírových formulářích postačí vlastnoruční podpis jednatele nebo jiné zodpovědné osoby, úřady nevyžadují notářské ověření). Od papírových formulářů se však ustupuje ve prospěch internetových formulářů.
  • Po založení firma obdrží poštou od finančního úřadu číslo UTR a na jeho základě se on-line registruje k dani. Na finanční úřad se osobně nechodí.
  • Není třeba se registrovat na finančním úřadě, dokud firma opravdu nezačne podnikat (typickým důvodem je založení spící firmy pro ochranu obchodního jména pro budoucí podnikání).
  • Daňové přiznání se podává on-line přes webové rozhraní finančního úřadu. Registrační údaje do internetové aplikace vyplníte on-line a ověření vám přijde poštou.
  • U malých firem do obratu 200 mil. Kč není obvyklé, aby jim finanční úřad kontroloval účetnictví. Případné nesrovnalosti lze vyřešit telefonicky nebo písemně, není třeba osobně chodit na finanční úřad. Úředníci poskytují velkorysé lhůty pro případné opravy daňového přiznání a i když k případné kontrole dojde, tak se často spojí jen pomocí videohovoru a e-mailu.
  • Jestliže firma uhradí daň z příjmu dříve, než musí (před splatností daně), finanční úřad firmě zaplatí úrok z úvěru. Pokud firma na dani odvede více, vrátí finanční úřad přeplatek zpět a firmě zaplatí úroky z přeplatku.

Britští podnikatelé mají jednodušší život

  • V Británii neplatí české pravidlo o fiktivním doručování. (Když v ČR poštovní doručovatelka nezastihne adresáta v dopoledních hodinách doma, vrátí dopis odesílateli, ale dopis se považuje ze zákona za „doručený“. Občan se tak může ocitnout v nemilé situaci, pokud odjede na dovolenou, služební cestu, zahraniční stáž, nebo je mimo domov z jiných důvodů, o dopisu od státního či obecního úřadu, banky, pojišťovny atd. se vůbec nedozví. Dopis je však doručený, přijatý a přečtený, přestože nebyl doručený, přijatý a přečtený.). Naopak ve Velké Británii se zásilky prostě vhazují do schránky adresáta bez ohledu na to, jestli jsou doporučené nebo obyčejné. Díky tomu mohou Britové bez obav cestovat mimo domov a celosvětově obchodovat. Všechny úřední dopisy najdou po návratu domů ve své schránce. (Pokud by český úřad zaslal do Anglie dopis s červeným pruhem do vlastních rukou, britský pošťák dopis jednoduše vhodí i s doručenkou do schránky. Je na vůli adresáta, zda přijetí dopisu potvrdí. V Anglii totiž neplatí české zákony.)
  • V Británii neexistují datové schránky. V ČR musí mít povinně každá firma tzv. datovou schránku bez ohledu na to, jestli ji chce, nebo nechce. Může tak z vůle státu propásnout důležitou lhůtu, předvolání či výzvu, protože si přijatou zprávu nemůže přečíst, když si nevšimne, že mu do schránky přišlo heslo a datovku si neaktivuje. Bohužel i neaktivovaná datová schránka se v ČR bere jako aktivní a vše do ní úřady fiktivně doručují, i když ji jednatel firmy nikdy neotevře a nezažádá o ni. ČR ji totiž přiděluje firmám automaticky. Stát tak umožnil, aby fiktivního doručení mohli v době nepřítomnosti jednatele zneužít podvodníci. Druhou nevýhodou datových schránek je, že došlé zprávy nelze vytisknout, vytištěné dokumenty jsou neplatné. Podnikatel musí osobně zajít na poštu, kde poštovní úřednice dokument za poplatek 30 Kč (za každou vytištěnou stranu 30 Kč!) vytiskne a opatří razítkem České pošty – teprve s razítkem pošty je dokument platný. Český podnikatel tak zbytečně stráví mnoho hodin svého času ve frontách na poště a zaplatí vysoké náklady spojené s tiskem úředních dopisů přijímaných přes datové schránky. Třetí nevýhodou datových schránek je opět fikce doručení: po 10 dnech je každá datová zpráva považována za „doručenou. Pokud se tedy podnikatel vzdálí od svého počítače na více než 10 dní, může jeho firmě hrozit nepříjemná lhůta nebo právní hrozby, o kterých vůbec neví.

Co už nikdy nebudete muset

  1. Nemusíte stále sledovat, zda máte v živnostenském listu zaregistrován správný obor a zda se náhodou charakterem podnikání už neblížíte jinému oboru. V Anglii neexistují živnostenské listy a pokud zrovna nechcete založit banku nebo pojišťovnu, úředníky nezajímá, že jeden měsíc podnikáte ve webdesignu, druhý měsíc doučujete angličtinu a další měsíc prodáváte knížky a pexesa ve vlastním e-shopu. Ušetříte: až 500 000 Kč za pokuty za tzv. „neoprávněné podnikání“.
  2. Nemusíte neustále monitorovat, zda úředníci v tichosti nedoplnili živnostenský zákon o nové povinnosti či neměnili stávající formuláře. V Anglii neexistují živnostenské úřady ani živnostenský zákon a nikdo vás nebude kontrolovat a nařizovat vám, jak musíte organizovat interní záležitosti své firmy. Ušetříte: až 1 000 000 Kč za tzv. „správní delikty, „přestupky“ a podobně.
  3. Nemusíte nikam uvádět číslo spisové značky v obchodním rejstříku. Nic takového v Anglii není, ani to britský obchodní rejstřík nezajímá. Ušetříte: až 50 000 Kč za pokuty za neuvádění spisové značky.