11.3 C
London
9.1 C
Edinburgh
3.2 C
Cheyenne
19/03/24
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Základem je vlastnit firmu mimo ČR nebo být zahraniční osoba a chtít podnikat v ČR.

Je potřeba si uvědomit, že samotným zřízením odštěpného závodu v ČR vám nevzniká provozovna a vznikem provozovny vám nevzniká odštěpný závod, ani nutnost jeho zřízení. Když už vám však vznikne provozovna, je vždy administrativně výhodnější odštěpný závod zřídit. Pokud plánujete jakoukoliv firemní aktivitu v ČR, doporučujeme odštěpný závod zřídit. Rádi vše zařídíme kompletně za vás, stačí objednat naše služby zde. Mnozí z vás si však raději vše zařizují sami a nebo chtějí ušetřit, pro ty zde máme podrobný návod s možností zakoupení všech potřebných vzorů doprovodných textů pro vyřízení živnostenského listu, získání souhlasu s umístěním sídla a zápis u obchodního rejstříku za drobný poplatek. I když je nyní již velmi jednoduché zařídit si v Česku společnost s ručením omezeným u notáře a není tak vůbec potřeba používat služby třetích osob, tak s odštěpným závodem je to jinak. Zde Vás může notář stát další zbytečné poplatky – ty zaplatíte nejen za jeho služby, ale i za další dokumenty, které po vás bude chtít a které jinak vůbec nepotřebujete. Proto doporučujeme založit si odštěpný závod podle našeho detailního návodu.

Následující návod předpokládá, že máte firmu mimo ČR, pokud ji nemáte, zde se dozvíte o možnosti jejího zřízení ve Spojeném království, Irsku nebo USA. A pokud chcete zřídit odštěpný závod v ČR jako fyzická osoba, tak k tomu vám návod nedáme, protože podnikání v ČR přímo jako fyzická osoba považujeme za podobné, možná ještě větší riziko než kouření cigaret. 🙂 Pokud chcete podnikat v ČR jako fyzická osoba a nepotřebujete nebo nechcete podnikat pomocí zahraniční firmy, máme pro vás návod na založení české s.r.o.

Nyní už přímo k věci.

1) Potřebujete dokument prokazující, že je vaše firma v dobrém stavu (nedluží nic na daních a ostatních úřadech v zemi svého zřízení) a kde bude také uvedeno vše potřebné k vaší společnosti: název, registrované číslo (v ČR známé jako IČ), adresa sídla a v neposlední řadě kdo za firmu jedná. Tato osoba musí být plně identifikována, tedy musí být uvedeno její jméno a příjmení, datum narození a adresa shodující se s adresou na občanském průkaze v ČR (pokud je tato osoba občanem ČR, pokud ne, tak s adresou, kterou dokáže plnohodnotně prokázat před úřady v ČR). Například Spojené království z bezpečnostních důvodů neumožňuje na tento dokument přidat celé datum narození ředitele společnosti (pouze měsíc a rok). Českému soudu toto nevadí a pro zřízení odštěpného závodu to není problém. Ale pokud pak budete chtít pro odštěpný závod také český bankovní účet, doporučujeme opatřit dokument i rodným číslem a dodatkem, že jste zároveň jediný akcionář (pro odštěpný závod nikdy nepotřebujete ukazovat akcionáře, ale banka v ČR bude vyžadovat důkaz) – s tímto vám rádi pomůžeme a detailně poradíme.

ZDE si můžete objednat výpis s apostilou pro UK (Certificate of Good Standing with apostille), tento výpis má i potřebnou doložku, že vaše firma je v pořádku a nic nedluží. Pokud budete zřizovat odštěpný závod pro irskou společnost, také vám rádi zařídíme výpis s apostilou a poradíme vám vše, co je potřeba. Zde je to jednodušší v tom, že je u ředitele vždy plná identifikace a není problém vypsat na oficiální výpis ani akcionáře. Také je možné požádat obchodní rejstřík o doložku, že je firma v pořádku. Nic však není automaticky. Když si například necháte od úřadu poslat jen samotný výpis z obchodního rejstříku (jak je zvykem v ČR), tak tam bude jen zlomek informací, které budete potřebovat. Najdete na něm jen název společnosti a její registrované číslo. Proto nám při objednávce výpisu s apostilou jasně řekněte, proč výpis objednáváte a co vše na něm potřebujete mít uvedeno. Pro USA je vše úplně specifické. Specializujeme se na Wyoming, kde sice obdržíte Certificate of Good Standing on-line, ale běžně veřejně není uveden ani ředitel, ani majitel společnosti, proto pak nemůže být ani na běžném výpisu. Z tohoto důvodu je důležité, abyste nám v takovém případě při objednávce výpisu s apostilou řekli, proč ho chcete a co na něm chcete uvádět. Každá země má různé lhůty dodání výpisu s apostilou. Vždy to řeší dva úřady, jeden vám vystaví výpis a druhý apostilu – UK umožňuje na úřadech využít expresních služeb a vše se tak dá zvládnout do dvou pracovních dnů (běžné dodání je do 40 pracovních dnů). V Irsku to tak není, ale běžně to tam trvá do 14 dnů. USA také nemá tuto možnost, ale téměř vždy se to povede i včetně dodání do 7 dnů. Údaje o době vyřízení však neberou v potaz stav pandemie, v USA se to může během pandemie protáhnout až na 14 dní, v UK až na 50 dní. Zatím zde začala fungovat opět expres apostila, ale nelze ještě expresně vyřídit výpis o Companies House. Irsko se pak může protáhnout i na dva měsíce.

Opravdu pečlivě objednávejte, jakákoliv nesrovnalost na dokladu totiž může vést k zamítnutí zřízení odštěpného závodu.

Když už vám přijde výpis s apostilou, potřebujete ideálně soudní překlad. Za slušnou cenu a vždy i rychle soudní překlad zajistí tato firma, kterou vám můžeme doporučit. Když vejdete do budovy, kde sídlí, ocitnete se sice zpět v 90. letech, ale věřte, že tam najdete solidní firmu. Důležité také je, že se u budovy vždy dobře zaparkuje. Pro odštěpný závod by vám stačil i překlad nesoudní, ale nestojí to za to, protože převážně budete chtít výpis s apostilou použít i pro zřízení bankovního účtu a k tomu české banky vyžadují soudní překlad. Zároveň to bude i lépe vypadat před vašimi obchodními partnery, kteří případně budou chtít vidět výpis. A v neposlední řadě to budete potřebovat při zřízení datové schránky přímo na firmu (na odštěpný závod vám přijde „datovka“ po jeho zápisu automaticky, ale doporučujeme vám zřídit ji i přímo na firmu, může vám to do budoucna usnadnit komunikaci s úřady v ČR) nebo zřízení platební brány na odštěpný závod. Nepusťte originál z ruky, doporučujeme nechat si soudní překlad svázat přímo s originálem a pak si nechat udělat alespoň 3 ověřené kopie – když jim to řeknete, zařídí vám to přímo při soudním překladu, ale i kdybyste tak neučinili, z originálu si pak můžete nechat udělat kopie kdykoliv u notáře (na czech pointu to nezkoušejte).

Jednu ověřenou kopii pak necháte na živnostenském úřadě a druhou na soudě, později se dočtete kdy a jak.

2) Sídlo pro váš odštěpný závod. Nyní si potřebujete vyřídit souhlas s umístěním sídla odštěpného závodu v ČR. Doporučujeme vám oddělit osobní život od podnikání a sídlo odštěpného závodu umístit na jinou adresu než tam, kde bydlíte. Pokud nemáte vlastní kancelář, nebo pokud ji máte mimo Prahu a chcete, aby vaše sídlo bylo v Praze, nabízíme vám možnost uvést jako adresu sídla pro odštěpný závod naši vlastní adresu v Praze 10. Objednat můžete ZDE. Naše sídlo umožňuje vyzvedávání pošty u nás v kanceláři na Praze 5, nebo můžete využít službu skenování, či automatického každodenního přeposílání. V případě, že si zvolíte sídlo u nás, doručíme potvrzení o sídle „datovkou“ přímo na soud, stačí nám dát číslo formuláře vyplňovaného při zápisu. Vše tak lze vyřídit již během několika hodin a především on-line. Pokud máte vlastní sídlo, můžete si od nás koupit vzor souhlasu s umístěním sídla. Tento vzor doporučujeme i v případě, že si chcete koupit sídlo od někoho jiného, nedostatek zkušeností s udělováním sídla pro odštěpný závod nebo špatný doklad pro vytvoření sídla pak může vést k zamítnutí zřízení odštěpného závodu. Od sídla si nechte udělat potvrzení 2x, slušný živnostenský úřad si originál nenechá, jen si ho naskenují a vrátí vám ho. Ale je lepší si pak jeden nechat, kdyby se cokoliv nepodařilo na úřadech hned „na první dobrou“, aby se mohlo potvrzení použít znovu. A jedno originál potvrzení odešlete na soud, později se dočtete kdy a jak. 

3) Nyní je třeba si zvolit, co bude firma v ČR vykonávat a kdo bude vedoucí odštěpného závodu, a připravit ostatní dokumenty pro živnostenský úřad a soud.

Pokud budete podnikat jen v rámci živnosti volné, doporučujeme vám vybrat si z jejího rozsáhlého oboru činností maximálně 4 činnosti. Málokdo to ví, ale již delší dobu je úplně nepodstatné, co z těchto oborů máte uvedeno na živnostenském listu, automaticky totiž máte oprávnění provozovat jakoukoliv činnost ze spektra oborů volné živnosti. S méně činnostmi vypadá živnostenské oprávnění lépe, než když tam máte zbytečně vyjmenované všechny obory. Zároveň se díky tomu vše vejde na jeden list. Také to postrádá smysl, určitě se chcete převážně zaměřit jen na některé činnosti a tímto zdůrazníte své oprávnění právě na ně.

Pokud chcete podnikat také v řemeslné nebo koncesované činnosti, pak potřebujete potvrzení o oprávnění osoby, která bude tuto živnost zaštiťovat. V takovém případě si zde připravte jen formulář na volnou živnost a ostatní doporučujeme řešit přímo na živnostenském úřadě. Není potřeba nic předvyplňovat, důležité je, aby měl váš odpovědný zástupce řádné originální potvrzení o vzdělání nebo praxi v požadovaném oboru koncese nebo řemeslné činnosti.

4) Nyní je potřeba sepsat „Rozhodnutí o zřízení OZ a jmenování vedoucího OZ“ (vzor si můžete zakoupit zde) – tento dokument úředně ověří ředitel (jednatel) společnosti.

5) Od ředitele (i když to nevyžaduje zákon u osob, které už jsou zapsány v jiném obchodním rejstříku, tak je lepší se s českým úředníkem nehádat) potřebujete „Souhlas se zápisem do OR“ a od vedoucího odštěpného závodu si zajistěte „Souhlas se zápisem do OR a podpisový vzor vedoucího OZ“. Oba to musí podepsat s ověřeným podpisem – oba dva vzory opět můžete zakoupit od nás.

6) Na živnostenský úřad zajdeme se souhlasem o umístění sídla, rozhodnutím o zřízení OZ a s úředně ověřenou kopií výpisu s apostilou se soudním překladem. Pak už vám stačí jen doklady od vedoucího odštěpného závodu a ředitele (pokud to není tatáž osoba) a 1000 Kč za zřízení volné živnosti. Ideálně vám na ŽL vydají živnost na počkání, převážně na to však chtějí 3 dny nebo týden. Doporučujeme se s úředníky dohodnout, že vám zavolají hned, jak budou mít ŽL připraven, a domluvíte se na převzetí. Nejhorší je nechat si zaslat ŽL poštou, protože pak zbytečně čekáte.

7) Když obdržíte ŽL, vyplníte formulář pro obchodní rejstřík. Zde uvádíme podrobnější informace k jeho vyplnění:

Jděte na https://or.justice.cz/ias/ui/podani.

Klikněte na INTELIGENTNÍ FORMULÁŘ.

Z typů podávaného návrhu vyberte prvozápis.

Dále uveďte jako požadovanou právní formu: Odštěpný závod zahraniční právnické osoby.

Klikněte na „Vytvořit návrh“.

U kolonky „Soud“ vyberte soud dle vašeho sídla v ČR. Pokud máte sídlo u nás, zvolte „Městský soud v Praze”.

Jako druh podání uveďte „Návrh”.

Kód ID RZP opište z živnostenského listu, který jste obdrželi.

Klikněte na předmětnou část.

Navrhovatel: Seznam navrhovatelů – zde klikněte na „Přidat zahraniční právnickou osobu” a vyplňte všechny údaje o vaší zahraniční firmě.

Datum provedení zápisu – ponechte, jak je.

Tento návrh podává za navrhovatele – zde přidejte ředitele společnosti.

Jako přílohy uveďte následující, každý řádek vyžaduje samostatné pole (počet vyhotovení zadejte pro každý řádek 1):

  • 1  Výpis z živnostenského rejstříku.
  • 2  Souhlas se zápisem do obchodního rejstříku a podpisový vzor vedoucího odštěpného závodu.
  • 3  Rozhodnutí o zřízení odštěpného závodu podniku a rozhodnutí o jmenování vedoucího odštěpného závodu podniku.
  • 4  Souhlas s umístěním sídla společnosti.
  • 5  Apostilovaný výpis z obchodního rejstříku s ověřeným překladem.

Formulář vytiskněte a s úředně ověřeným podpisem ho podepíše ředitel společnosti. Následně je třeba ho doručit nebo odeslat na příslušný rejstříkový soud, dle zvoleného sídla. Pokud máte sídlo u nás, je rejstříkový soud zde:

Při doručení na podatelnu soudu doporučujeme hned po přijetí podání vyfotit přijetí na telefon, získáte tak důkaz o přijetí a jejich referenční číslo.

Ještě před podáním je nutné opatřit formulář kolky za 6000 Kč. Pokud jdete na soud osobně, tak kolky koupíte pohodlně tam (bohužel tam není možné platit kartou, ale jen v hotovosti). Pokud ho posíláte poštou, tak kolky můžete koupit téměř na každé poště.

Na první stránku formuláře připište ručně doručovací adresu na území ČR, doporučujeme udělat to následujícím způsobem:

„DORUČOVACÍ ADRESA NA ÚZEMÍ ČR: …………………………………………”

Místo teček uveďte jakoukoliv svoji kontaktní adresu, kam vám má soud psát. Doporučujeme přidat i „datovku“. Pak tam ještě připište například: „PREFERUJEME DORUČENÍ DO DATOVÉ SCHRÁNKY…………”

8) Hotovo. Nyní už jen čekejte na výsledek, dle tohoto návodu by se vám mělo podařit založit OZ hned „na první dobrou“. Může se však stát, že budou požadovat (převážně nesmyslně, ale českým úředníkům je lepší neodporovat, pokud je to možné) doplnění. Pokud vám nestačí jejich lhůta pro dodání, můžete jim normálně napsat, že potřebujete delší lhůtu, abyste mohli potřebný dokument zajistit…

Přejeme vám hodně štěstí s českými úředníky!

Tým GENIUS OUTLANDER LTD

Related Articles

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno